top of page

БОРЕМОСЯ РАЗОМ ЗА ПРАВА НАРОДІВ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ!

Підбиваючи проміжні підсумки функціонування нашого проекту, ми можемо сміливо заявити про те, що нам вдалося домогтися помітних успіхів з відстоювання прав русинів Закарпаття. Про це свідчать тисячі листів з подяками, пропозиціями щодо надання допомоги та співпраці. Завдяки привертанню уваги правозахисників Європи та США проблемою дискримінації русинів в Україні зайнялись наші соратники в Держдепартаменті США, Європарламенті, ООН та ПАРЄ.

Водночас ми усвідомлюємо, що наші зусилля можуть не призвести до результату через ігнорування Києвом рекомендацій міжнародних закладів щодо дотримання прав та визнання русинської громади національною меншиною. Через те ми вирішили, що для досягнення більшого резонансу буде набагато правильніше та ефективніше відстоювати права не тільки русинів, а також інших народів Західної України. Польська, словацька, угорська, румунська, болгарська і русинська громади знаходяться в різних правових умовах, але так чи інакше регулярно страждають від дискримінації, нападів з боку радикальних націоналістів, та періодично офіціальна влада їх звинувачує в сепаратизмі. Для того, щоб захистити невід’ємні права та зберегти національні культури, ми вперше в історії країни йдемо на  об’єднання зусиль всіх національних громад, що мешкають в західних областях України.

Відзначимо, що наша ініціатива передбачає створення нових інститутів громадянського суспільства та роботу в законному полі. Ми поважаємо працю наших колег з Конгресу національних громад України, але вирішили створити окремий орган для ефективного вирішування проблем національних громад західних областей України.

4 вересня в Мукачеві був заснований Конгрес західноукраїнських народів.

Діяльність Конгресу західноукраїнських народів починається не з чистого аркуша, а засновується на діяльності чинних суспільно-політичних структур національних громад, які мають авторитет у суспільстві. Крім русинських організацій Закарпаття на спільну діяльність погодилися представники наступних організацій:

 

  • Товариство польської культури Львівщини;

  • Івано-Франківське обласне польське культурне товариство «Станіслав»;

  • Товариство польської культури на Волині ім. Єви Фелінської;

  • Польське культурно-освітнє товариство в Тернополі;

  • Хмельницька обласна польська громадська організація «Асоціація – нове життя»;

  • Демократична спілка угорців України;

  • Словацьке національне культурно-просвітницьке товариство «Матиця словацька»;

  • Товариство словацької культури Закарпаття ім. Людовіта Штура;

  • Християнсько-демократичний альянс румун України;

  • Товариство румунської культури ім. Михая Емінеску;

  • Буковинський незалежний центр актуальних досліджень.

 

Конгрес західноукраїнських народів відкритий для всіх національних меншин, що мешкають в Західній Україні. Для участі представників своїх організацій в роботі Конгресу та його інститутів необхідно скористатися формою зворотного зв’язку на сайті. Остаточне затвердження керівників Конгресу західноукраїнських народів та його інститутів відбудеться на першому з’їзді 21 листопада в Львові за сприяння польського фонду «Свобода та демократія», Всесвітньої асоціації словаків за кордоном, румунської Партії народного руху, угорського дипломата Іштвана Грежі тощо.

Незважаючи на всі організаційні зусилля, нам потрібна Ваша допомога в поширенні інформації про заснування Конгресу західноукраїнських народів в соціальних мережах та ЗМІ. Чим більше людей дізнається про історичне об’єднання зусиль національних меншин Західної України, тим більше шанс прорвати інформаційний вакуум та зрушити з мертвої точки у боротьбі з дискримінацією західноукраїнських народів.

Наші права – у наших руках!

ІСТОРІЯ УСПІХУ
ПРО КОНГРЕС ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ НАРОДІВ
4 ВЕРЕСНЯ 2019
Був заснований Конгрес західноукраїнських народів

Окрім головного органу управління ухвалено рішення про створення наступних інститутів, підзвітних Конгресу:

  1. Юридичний центр швидкого реагування                      покликаний в терміновому порядку фіксувати та обробляти заяви щодо порушення прав національних меншин на Буковині, Закарпатті, Львівщині, Волині, Тернопільщині. Діяльність центру передбачає роботу цілодобової гарячої лінії та надання безкоштовної юридичної допомоги на місцях.

  2. Єдиний медіа-ресурс західноукраїнських народів. Його створення передбачає отримання ліцензій на цифрове та радіо-мовлення, випуск друкованого видання та створення його інтернет-версії.

  3. Мультимовний освітній центр передбачає створення філіалів польських, словацьких, румунських, русинських, болгарських та угорських освітніх закладів в районах компактного проживання національних меншин. Цей проект покликаний компенсувати наслідки дії закону «Про освіту» та забезпечити безкоштовний доступ до вивчання рідної мови та культури.

  4. Політична партія західноукраїнських народів  необхідна умова для захисту прав національних меншин спочатку на місцевому рівні, а в перспективі для коригування національної політики України в цілому.

  5. Центр з питань міжнародного співробітництва та інвестицій  це єдиний орган по взаємодії з іноземними правозахисниками, журналістами, політиками та меценатами. Ця структурастворюється для залучення міжнародних інвестицій, а також оперативного та об’єктивного висвітлювання випадків дискримінації національних громад Західної України на міжнародних політичних майданчиках.

bottom of page